recept: Székelykáposzta kovászolt káposztából, Kifőzde
Székelykáposzta kovászolt káposztából
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

60 dkg röfi comb v. lapocka,
30 dkg füstölt tarja,
1 közepes fejeskáposzta (kb. 1,5 kg),
1-2 fej vöröshagyma,
3 dl tejföl,
3 szelet kenyér,
1 kötés kapor,
zsír, só, bors, pirospaprika, babérlevél, köménymag, őrölt bors




A székelykáposzta hagyományosan savanyúkáposztából készül, de sok helyen ismerik és kedvelik kovászolt káposztával főzött változatát.
Ehhez előre kell gondolkodni, 3-4 nappal előbb meg kell kovászolni a káposztát. Nem nagy ügy, az eljárás hasonlít a kovászos uborka készítéséhez, csak itt a káposztát fel kell aprítani. Ez sem nagy fáradság, jó kés és jó, sík, nem kikopott vágódeszka kérdése. A kés legalább másfélszer hosszabb legyen, mint a káposzta átmérője, egyenes legyen a pengéje és nem ívelt, és lehetőleg vékony is legyen. Ja igen, majdnem kihagytam: éles is legyen, jó éles.
A káposztáról leszedem a külső leveleket, megmosom, szétvágom 4-6 gerezdre, csumáját eltávolítom. És a jó késsel a jó vágódeszkán 5 perc alatt szép vékonyra szeletelem.
Egy jól kimosott ötliteres üvegbe beleteszem, adok hozzá, a tetejére (lehetőleg tüllzacskóban) pár szelet fehér vagy félbarna kenyeret, egy fél kötés kaprot, pár babérlevelet és egy mokkáskanál köménymagot. (A kapor maradékát felaprítom és megszárítom vagy lefagyasztom, jó lesz majd a főzelékbe.)
Már csak fel kell önteni meleg (nem forró) vízzel, melybe literenként egy púpozott evőkanál sót teszünk. Nagyjából másfél - két és fél liter vízzel számolhatunk, a káposzta nagyságától függően. Nem zárom le, kell neki a levegő, leborítom egy kistányérral vagy lekötöm szúnyoghálóval, és mehet ki a napra.
Ha elforrja a levét, vízzel pótolom. Nem szükséges se meleg idő, se napsütés a kovászoláshoz, de jobb az eredmény, ha nem hűvös, sötét helyre tesszük. Három-négy nap alatt befejezi a forrást és felhasználható. Hűtőben, leszűrt levében akár egy hétig is elmarad - de ilyen nálunk nem fordulhat elő, alig várjuk, hogy kész legyen.
A székelykáposztához hasonlóan készítem el:
Forró zsíron apró kockára vágott hagymát fonnyasztok, ráteszem a megtisztított, megmosott és felkockázott húst és megpirítom. Ha lapockát vettem, a füstölt tarját némileg kisebbre vágom, mint a nyers húst, hogy egyszerre főjenek át. Pirulás után lehúzom a tűzről, elkeverek benne egy-két kiskanál pirospaprikát és némi őrölt borsot, hogy jól kiszívja a zsírokat a húsból. Felöntöm rövid lére, visszateszem, és fedő alatt főzöm, amíg félig meg nem puhul.
Időnként, kb. 15-25 percenként megkeverem, ha kell pótolom az elfőtt levet. Ha félig puha, ráteszem a kenyértől és fűszerektől megszabadított káposztát és a fele levét, hogy továbbra is rövid lében főjön. Tovább rotyogtatom fedő alatt kb. fél óra hosszat. Ezután kóstolom meg először; ha nem elég sós, a levéből töltök hozzá, ha elég sós, vizet kap.
Ha a hús és a káposzta is kellemesen omlós, belekeverem a tejfölt, ha kell a sűrűséget beállítom vízzel vagy káposztalével, három percig forralom, majd leveszem a tűzről. Ha elcsendesedett, belekeverem a maradék kaprot a mélyhűtőből és lefedem.
Húsz perc múlva tálalom, kis tejföllel, kaporral, csípős paprikával, puha bélű, ropogós héjú félbarna kenyérrel.
Kitűnő nyári ebéd vagy vacsora, ha nem rakom tele húsfélékkel, egész könnyű, üdítő étel.



Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

JK - A főzésben járatlanok is bátran nekiállhatnak, elkészítése közepesen időigényes.


Kapcsolódó anyagok: becskei husos káposzta
 székelykáposzta
 kovászolt káposzta
 pörkölt

Forrás: Anyósomtól tanultam.

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2012.05.18. Utoljára frissítve: 2012.05.18.
Utolsó megtekintés: több, mint 2 napja (2024-05-01 03:57:30 - 2.49)
Hozzászólások:

Megjegyzés a recepthez